Praha 24. března 2022 – Správní rada České kanceláře pojistitelů se v reakci na dění na Ukrajině rozhodla prodloužit bezplatné krytí škod vyplývajících z provozu ukrajinských vozidel ze dvou na šest měsíců. Lhůta šesti měsíců bude i nadále počítána od opuštění ukrajinského území, nejméně však do 31. srpna 2022. 

„Ukrajinští občané, kteří prchají před válkou a hledají v naší zemi bezpečí, jsou ve velmi obtížné situaci, a to jak psychické, tak i z hlediska zdrojů. Většina z nich jsou ženy a děti, které stojí před urgentní potřebou zabezpečit si základní životní podmínky, což jim značně komplikuje směnitelnost hřivny a často také omezená dostupnost jiných finančních prostředků. Pokud my jako Česká kancelář pojistitelů a naše členské pojišťovny můžeme něco udělat pro ulehčení jejich tíživé situace, děláme to bez váhání,“ popisuje situaci Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů. 

Nadále platí, že musíme nalézt udržitelný systém, jak ukrajinská vozidla na území České republiky získají povinné ručení. Takový systém hledáme. O nalezení legislativního řešení diskutujeme s ministerstvem financí, podobná debata probíhá i na úrovní členských států a Evropské komise. Panují totiž nejasnosti, zda evropská legislativa vůbec umožňuje na území České republiky pojistit vozidlo registrované mimo Evropskou unii. Prodloužení času bezplatného krytí na šest měsíců tak dává dostatek času k hledání dlouhodobého řešení. Navíc ulehčí tíživou situaci příchozích s vyřizováním všech nezbytných pobytových náležitostí.

Podle odhadů očekáváme počet vozidel odpovídající jedné desetině počtu uprchlíků. Garanční fond České kanceláře pojistitelů je na podobné mimořádné události dostatečně dimenzován a participaci pojišťoven na nákladech tohoto opatření považuje za velmi nepravděpodobnou.

Česká kancelář pojistitelů poskytuje také hrazený odtah ukrajinských vozidel při poruše či nehodě. Společnost Global assistance provozuje pro Českou kancelář pojistitelů speciální telefonní číslo +420 251 032 834, které je určené Ukrajincům, kteří odtah potřebují. Aby nevznikala jazyková bariéra, byli vybráni na obsluhu tohoto telefonního čísla jazykově vybavené asistenti.

„Česká kancelář pojistitelů a její členské pojišťovny jsou přesvědčeny, že není ani správné, ani morálně ospravedlnitelné se na otázku pomoci lidem, kteří prchají před hrůzami násilí a války, dívat ekonomickým pohledem. Stojíme ve zcela výjimečném tragickém okamžiku evropských dějin. Evropské hodnoty, za které se mimo jiné bojuje na Ukrajině, stojí přece právě na solidaritě s potřebnými. Jsme zároveň velmi rádi, že pojišťovny ať už vlastními příspěvky, nebo organizováním sbírek a materiální pomoci Ukrajině pomáhají,“ uzavírá Jan Matoušek.

Kontakty pro média: ČKP: Veronika Pavlisová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., M: +420 732 562 418